Jste zde

Domů

Jídlo a pití

Kerí, 3. část

Svátky

Na Velikonoční pondělí se zaplní velké náměstí před kostelem s kašnou mnoha lidmi. Pak všichni místní obyvatelé Kerí i okolních obcí na řeckém ostrově Zakynthos slaví svátek na počest "své" Panagíe. Jde již tradičně o velkolepou oslavu.

Po liturgii je ikona Matky Boží nesena přes celou vesničku Kerí, přičemž se pochopitelně hodně slaví a tančí. 15. srpen je v celém Řecku největším svátkem Matky Boží, ale pro turisty bývá spíše také dnem zklamání, neboť se kromě oněch oslav nic jiného v tu dobu neděje.

Ostrovní kuchyně, 2. část

Pokrm "briam"

Zelenina

Zelenina se používá díky zdejšímu příznivému klimatu nejen jako pouhý doplněk a příloha k pokrmům, ale i jako hlavní jídlo. Z hlavních zeleninových jídel jmenujme alespoň "imam" (pečený lilek plněný cibulí, rajčaty a petrželí), "briam" (pečené brambory, mrkev, cuketa a rajčata) a plněné rajčata a papriky (výplň je připravena z rýže a z rajčat).

Sýr

Ostrovní kuchyně, 1. část

Zakynthoská specialita "dolmadakia"
Autor: Eleftheria G

V průběhu dovolené na řeckém ostrově Zakynthos je potřeba i ochutnat typické místní pokrmy a vyzkoušet tak tradiční řeckou kuchyni. K večeři si můžete vybírat doslova z tisíce chutí a vůní, které k vám na ulici zavanou z některé z mnoha taveren na ostrově.

Hlavními ingrediencemi středomořské kuchyně jsou bezpochyby maso, ryby a zelenina, to vše podávané s přírodním olivovým olejem. Zvláště důležitými prvky v této kuchyni jsou také místní produkty jako je med, olej, kozí sýr a kozí jogurt. Mezi typické pokrmy z ostrova patří třeba plněný králík anebo "spetsofai".

Tsilivi

Část města Tsilivi

Tsilivi se nachází na severovýchodě idylického ostrova Zakynthos, 5 km od stejnojmenného hlavního města a asi 9 km od letiště. Vesnička se během krátké doby rychle rozvinula v jednu z nejvýznamnějších turistických destinací na ostrově. Stejně jako střediska Kalamaki, Laganas, Alykes anebo Argasi se jedná o aglomeraci s moderními turistickými zařízeními a křišťálově čistým mořem. V provozu je zde mnoho rodinných taveren, restaurací, diskoték, barů a nočních klubů, které se postarají o zábavný večerní program.

Zábava na ostrově

Zakynthos - Modrá jeskyně

Jónské moře má ty nejlepší předpoklady pro vodní radovánky a proto milovníci vodních sportů rádi cestují na ostrov Zakynthos. Zvláště oblíbený je u potápěčů, a to pro jeho velmi čisté a průzračné moře. Ne nadarmo vzniklo na plážích velké množství potápěčských škol, kde se i začátečníci snadno naučí základům tohoto sportu. Na mnoha plážích jsou také půjčovny šlapadel a kánoí. Ti odvážnější se zase nechají táhnout za rychlým člunem připoutaní na padáku, tato zábava se nazývá paragliding.