Jste zde

Domů

Historie a památky

Kerí, 1. část

Kerí je hezká vesnička na řeckém ostrově Zakynthos s příjemnou atmosférou, nad stejnojmenným mysem s majákem. Pouze navečer, kdy slunce zapadá okázale do moře, se naplní hosty obě taverny s grilem. Návštěvníci obvykle pocházejí z nedalekých turistických destinací Limni Keri, Agios Sostis a Laganas.

Historie ostrova, 3. část

Zakynthos - náměstí Solom a muzeum
Autor: RobW_

Francouzská a rusko - turecká nadvláda

Po zániku Benátské republiky přišli na ostrov Zakynthos francouzští republikáni, podobně jako i na všechny ostatní ostrovy v Jónském moři. 4. července 1797 tak i tady zavlála na hradě vlajka francouzské demokracie.

Současně došlo ke zrušení veškeré diskriminace a k zavedení povinné školní docházky. Na hlavním náměstí byly spáleny staré šlechtické erby. Zakynthos se stal administrativním sídlem celých Jónských ostrovů.

Historie ostrova, 2. část

Pobřeží ostrova Zakynthos
Autor: Skinnyde

Domácí obyvatelé a Římané pak postupně zaváděli vzájemné ústupky a nakonec se jejich společné soužití docela uspořádalo. Dokonce pak i společně bojovali roku 87 př.n.l. proti invazi krále Mitridata.

Kolem roku 34 přinesly Marie Magdalena a Marie Kleofášova během své cesty do Říma na ostrov Zakynthos křesťanství. V městečku Maries (plurál od Marie) se koná každoročně na jejich počest velkolepá slavnost.

Historie ostrova, 1. část

Hlavní město Zakynthos
Autor: Albe86

Mytologie

Podle řecké mytologie Artemis, bohyně lovu, která se ráda toulala po zelených lesích kolem Zante, a její bratr Apollón, který hrál pod vavřínovými rostlinami na lyru a zpíval o slávě ostrova, našli svůj oblíbený domov právě na ostrově Zakynthos.

Ostrov se v dávných dobách původně označoval jako Hyria. Archeologické nálezy lidských kostí v zálivu Laganas prokázaly, že byl ostrov Zakynthos obydlen již ve starší době kamenné.

Oblast Alykes, 2. část

Kalithea

Malá tradiční vesnička se nalézá na východním úpatí pohoří Vrachionas, a nabízí krásný a nezapomenutelný výhled na celý ostrov Zakynthos. Najdete ji 3 km jihovýchodně od Katastari, 3 km jihozápadně od Ano Gerakari a 12 km severozápadně od hlavního města.

První písemná zmínka o vesnici Kalithea pochází z roku 1509, za vidění určitě stojí slavné jeskyně a ruiny pradávných staveb. V místě můžete narazit i na Science Park Zakynthos, norsko - řecký výzkumný ústav, který se zaměřuje na životní prostředí, jako například na vodní zdroje.

Oblast Alykes, 1. část

Oblast Alykes se nachází na řeckém Jónském ostrově Zakynthos. Rozkládá se podél severovýchodního pobřeží ostrova, asi 10 km severozápadně od hlavního města Zakynthos. Má rozlohu cca 43 km² a žije zde necelých 5 tisíc obyvatel.

Stránky

Zakynthos na FB

Zakynthos

20.06.2018 - 01:00

KlarværNordøst, Flau vind, 0.9 m/s23°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.9 hPa

Předpověď počasí na yr.no.