Jste zde

Domů

Příroda

Mořské želvy

Ohrožený druh mořských želv, správněji karet druhu caretta caretta, se shromažďuje na jižních plážích řeckého ostrova Zakynthos.

A to zejména v oblasti zálivu Laganas, aby tu nakladly svá vejce. Kareta měří obvykle 150 - 215 cm a může vážit až 540 kg.

Červenohnědě zbarvené dospělé želvy mění v průběhu svého růstu barvu spodní části krunýře na žlutohnědou.

Na rozdíl od skutečných mořských želv mají karety mnohem silnější hlavu a mocné čelisti.

Životní prostředí

Životní prostředí a ekologická situace

Moře kolem řeckého ostrova Zakynthos je velmi čisté, ale není nijak zvlášť bohaté na ryby. Stejně, jako téměř všude ve Středomoří, se i tady totiž projevil nadměrný rybolov na stavu populace ryb, který se ke dnešnímu dni značně snížil.

Pokud si chceze koupit opravdu čerstvé ryby, je nejlepší vydat se hned brzy ráno do některého ze zakynthoských malých přístavů či rovnou do městského přístavu.

Mořský park

Zakynthos s pláží Kalamaki

Mořský park objevíte na jižním konci ostrova Zakynthos, před mysem Marathia Cap. Sahá až k pláži Gerakas a zahrnuje vnitrozemí i pláže Limni Keri, Laganas, Kalamaki a také malé ostrovy Strofady, které leží přibližně 27 námořních mil od ostrova Zakynthos.

Ochranné pásmo je tady tvořeno těmi nejdůležitějšími charakteristickými středomořskými ekosystémy na pobřeží - písčitými plážemi, trčícími skalisky a písečnými dunami. Ve vnitrozemí zase najdete husté jehličnaté lesy, zemědělské oblasti a otevřená pole s původní domácí vegetací.

Dobrodružství na ostrově, 3. část

Zakynthos s mysem Skinari

Cesty sjízdné pouze džípem

Na ostrově Zakynthos je skutečně velmi málo cest, které by byly nějak zpevněné. Ale určitě se vám vyplatí se po nich vydat, zavedou vás přece do míst neznámých a dosud neobjevených. Pokud vás tedy láká strávit takový neobvyklý den, není nic lehčího, než si pronajmout nějaké terénní auto a pečlivě si nastudovat mapu.

Pozornost byste měli věnovat zejména vedlejším cestám na severu ostrova, jež vedou přes kopce až k samotnému moři. Zde je pár takových dobrých tipů:

Dobrodružství na ostrově, 2. část

Zakynthos - fjord Korakonissi

Skoky do vody

Korakonissi je fjord, který se nachází na západním pobřeží ostrova Zakynthos. Je tak nazvaný proto, že jeden malý ostrůvek tady má podlouhlý tvar, je spojen s pevninou a tvoří působivý přírodní skalní oblouk. Objevíte jej jižně od přístavu Porto Limnionas a dá se tam dojet pouze džípem po hrbolaté a nerovné cestě, která začíná u vesnice Kiliomenos.

Nejlepší radou je vzít si s sebou dostatečnou zásobu vody, protože vesnice Korakonissi je kilometry vzdálena od dalších osídlených míst, nejsou tam žádné domy, čerpací stanice, apod.

Dobrodružství na ostrově, 1. část

Zakynthos a nedaleký ostrůvek Pelouzo

Na ostrově Zakynthos můžete objevovat tajná místa a při tom dělat opravdu jedinečné činnosti, které se tu otevírají před pouze odvážnými a dobrodružství milujícími turisty. Ostrov se pořád ještě může pochlubit některými skutečně zvláštními místy, je tu pár dosud neobjevených nebo poměrně nepřístupných oblastí, jeskyní a podzemních řek.

Stránky

Zakynthos na FB

Zakynthos

20.06.2018 - 01:00

KlarværNordøst, Flau vind, 0.9 m/s23°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.9 hPa

Předpověď počasí na yr.no.